Program for 36. Danske medicotekniske landsmøde 2018

 

 Tirsdag den 9. OKTOBER 2018 

14.00

Ankomst og registrering

15.00

Kort oplæg til ERFA-gruppe arbejde og afrapportering fra de enkelte grupper
v. Hans Jørgen Clausen og Daimi Frederiksen

15.20

MØDER I ERFA-GRUPPER


Almen medicoteknik

Behandling af aktuelle emner inden for almen medicoteknik

 koordinator Erik Møller Bendsen

 

 Registreringssystemet – Medusa

Serviceaftaleforhandling, registrering og opfølgning v/ Karina Constance Schlichtkrull, CIMT

UDI - Unique Device Identification v/ Jesper Kervin Franke, GS1 Denmark

Koordinator Pia Withenstein 

 

Billeddiagnostik

 koordinator Jesper Thygesen

Endoskopi

Nyheder inden for Pentax endoskoper V/ Santax

koordinator Thommas Sørensen

 

Laboratorier

Faglig indsigt i Next Generation Sequencing – Fremtidens Diagnostiske Værktøj v/ Illumina 

Foredraget vil give en faglig indsigt i gensekventeringsteknologier og vil være rettet mod indkøbere og teknisk personale i de danske regioner

 koordinator Albert E. Kraaer

Medico-IT

Risikovurdering mht. IT-sikkerhed på databærende medicoteknisk udstyr

Koordinator: Niels Kaare Petersen



18.15

MIDDAG

19.45

 Kom i stemning til landsmødet

v/ Stand-up komiker Lasse Rimmer 

21.00

Socialt samvær - Engsalen og naboområderne

 

 

 

Onsdag den 10. OKTOBER 2018

07.30

Morgenmad

08.00

Ankomst og registrering

09.00

Velkomst

v/ Kim Dremstrup, formand i DMTS

09.10

 

Robotter i rehabilitering

v/Lektor Lotte N. S. Andreasen Struijk, AAU

09.50

Industriudstilling åbner

10.20

 

Eksoskeletter: menneske og maskine hjælpes ad

v/Peter Kolbye, Bandagist Jan Nielsen og Michelle Askholm, Center for frihedsteknologi

11.00

Pause (industriudstilling)

11.30

Partikelterapi i Danmark: Dansk Center for Partikelterapi

v/Ole Nørrevang, Aarhus Universitetshospital

12.15

Industriudstilling og frokostbuffet

13.45

 

Design og evaluering af nyt overblikssystem til akutmodtagelsen, OUH

v/Adjunkt Thomas Schmidt, SDU

 

Videnskabelige foredrag (oral)

Moderator:

Lektor Peter Johansen &

Lektor Helge B Sørensen

Engsalen 

 

14.25

 

Nye tendenser og teknologier indenfor ultralydsprobe

v/Jonas Fisker, Tromp Medical

15.00

 Kaffepause og industriudstilling

 

15.30

EU udbud:  Dialog under udbud

v/Søren Iversen, Region Syddanmark

16.00

 

3D print i sundhedssektoren: state-of-the art og anvendelser

v/Lektor Samuel Alberg Thrysøe, Aarhus Universitet 

16.30

Pause

16.45

Neurescue – Computer-assisteret hjertestopsbehandling

V/ Habib Frost, CEO Neurescue

16.45

Udstillingen lukker for i dag

18.15

Forfriskning i receptionsområdet

19.00

Landsmødemiddag

22.00

Socialt samvær - Engsalen og naboområderne

 

 

 

Torsdag den 11. OKTOBER 2018

 

07.30

Morgenmad

09.00

 

MR-LINAC – det bedste fra to verdener i et

v/Faisal Mahmood, hospitalsfysiker, Odense Universitetshospital

09.45

Industriudstilling

 

Videnskabelige foredrag (posters)


Moderators

Lektor Peter Johansen &

 Lektor Helge B Sørensen

Engsalen

10.45

Medicoteknisk rådgivning i forbindelse med udflytning af Akut hospital på Aarhus Universitetshospital

v/Lars Hansen & Klaus Bergulf

Region Midt

11.15

Data device collection system –

v/Thomas Ørsted, Region Syddanmark & Lars Dybdahl, Daintel ApS

12.00

Industriudstilling og frokostbuffet

13.00

AI in Healthcare:  Understanding how artificial intelligence is being deployed across healthcare

 v/Laura Dusinschi, Canon Medical Systems Europe 

Kandidatstudieretninger

Lokale nr. 4

13.50

Uddeling af præmier for posters

14.00

 

Fosterdiagnostik: fra forskning til produkt

v/Lektor John Hansen, AAU 

Henrik Zimmermann & Rasmus Gundorff Sæderup. Viewcare

14.45

Pause

15.00

Oplev i morgen i dag

v/David Guldager, Digital trend-ekspert, tv-vært og tech-entusiast 

15.45

Afslutning og evaluering

16.00

Afrejse